لازم میدانیم در ابتدا توضیحی هرچند مختصر و کوتاه از وضعیت استان زنجان در حوزه آسیب های اجتماعی ارائه شود. روح انقلابی و اهل بیتی دمیده شده در کالبد اجتماعی و اعتقادی شهروندان زنجانی، عموما اهالی این شهر را در ابتلا به آسیب های اجتماعی محافظت کرده یا سرعت رشد آنها را کاهش داده است با این وجود شهر زنجان در مواردی همچون نزاع ، خشونت و تراکم جمعیت پرچم دار بسیاری از استان ها است.  این امر لزوم توجه ویژه تمام نهاد ها و ارگان های دولتی، حکومتی و مردمی را مطلبد.

اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان در اطاعت از امر مقام معظم رهبری (مدظله) در راستای رفع و کاهش آسیب های اجتماعی اقداماتی را در دستور کار خود قرار داد و در نهایت توانست قریب به ۱۰۰ درصد آنان  در طول سال ۱۳۹۵ محقق نماید. در ادامه گزارش به مواردی از آن اشاره خواهیم کرد.

بر اساس مطالعات و بررسی های محیطی، میدانی و همچنین کسب داده های آماری از منابع آگاه، مناطقی را در استان و ۷ ناحیه شهر زنجان به نام خاندره، شهدا، کوی فاطمیه، گوجیک آباد، اسلام آباد، نجف آباد و سایان به عنوان  ۷  منطقه حاشیه نشین و آسیب پذیر تعیین شد.

آسیب های اجتماعی احصاء شده در ۴ کارگروه ویژه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. مسئولین هیئت های مذهبی، فعالان فرهنگی، ائمه جماعات و اقشار تاثیر گزار با حضور در جلسات کارگروه پیشنهادات و برنامه های خود را در راستای کاهش آسیب های اجتماعی بیان کردند. همچنین بر اساس ۷ ابلاغیه اداره کل تبلیغات اسلامی به دفاترتابعه شهرستانی کارگروه های ویژه ای تحت عنوان کارگروه های کاهش آسیب های اجتماعی در شهرستان های استان نیز تشکیل شد. احصاء آسیب های اجتماعی بر اساس اولویت ادارات تبلیغات اسلامی شهرستان ها، احصاء آسیب های اجتماعی بر اساس اولویت از مراجع استانی، طرح آسیب های احصاء شده در جلسات سازمان اعم از ستاد شئون، شورای هیئات مذهبی، کانون مداحان، روحانیون مستقر، کانون های فرهنگی، بانوان فرهیخته و در نهایت جهت دادن به کلیه فعالیت های سازمان در جهت کاهش آسیب های اجتماعی نتیجه بررسی ها و جلسات ۴ کارگروه ویژه آسیب های اجتماعی در استان بود.

برنامه های استانی

اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان در راستای آگاه سازی و پیشگیری از اعتیاد ۵ مربی متخصص مواد مخدر را به مناطق آسیب پذیر استان اعزام کرد. طبق بررسی های به عمل آمده حضور این مربیان در مناطق آسیب پذیر مورد استقبال عمومی قرار گرفت. همچنین ۵۰ مبلغه برای برقراری ارتباط مستقیم با زنان و مادران و شرح تبیین ابعاد آسیب های اجتماعی در مجالس خانگی بانوان حضور یافتند.

اعزام های عمومی و تخصوصی  ۲۰۰ مبلغه ، برگزاری ۱۸۳ گفتمان دینی در سطح دانش آموزشی، دانشجویی و روستایی، راه اندازی ۱۳ هسته فرهنگی جوان، برگزاری ۴ نشست تخصصی اعضاء جمعیت بانوان فرهیخته استان، برگزاری ۲۰ سبک زندگی سیره اخلاقی حضرت زهرا(س)، تهیه و تولید ۱۴۸ خبر و گزارش مربوط به فعالیت های آسیب های اجتماعی در خبرگزاری ها، تاسیس ۱۰ پایگاه مصباح الهدی با رویکرد آسیب های اجتماعی، تاسیسی ۱۰۰ موسسه و خانه قرآنی در مناطق آسیب پذیر استان، مساعدت به ۲۰ هیئت مذهبی موجود در مناطق آسیب پذیر جهت افزایش فعالیت های منطقه ای، تشکیل ۱۰ گروه ۶ نفره امر به معروف و نهی از منکر و بسیاری دیگر تنها بخشی از ۴۰ عنوان برنامه اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان در راستای کاهش آسیب های اجتماعی میباشد.

برنامه های شهرستانی

حدود نیمی از جمعیت استان (۴۴۳ هزار نفر) در شهرستان زنجان زندگی می کنند. شاید وسعت و جمعیت این شهر نسبت به دیگر شهر های کشور کمتر باشد اما از نظر تراکم جمعیت در رتبه سوم کشور قرار دارد. همین عامل و عوامل دیگر علتی است بر معلولی مهم به نام آسیب های اجتماعی در این شهر.

۷ منطقه احصاء شده که پیش تر نام آن ها ذکر شد ۷ ناحیه آسیب پذیر شهر زنجان می باشند. اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان، سال گذشته در راستای کاهش آسیب های اجتماعی اقداماتی را در این نواحی انجام داد که به صورت اجمالی در قالب جدولی ارائه می گردد.

فعالیتهای صورت گرفته در مناطق حاشیه نشین شهرستان زنجان
برگزاری ۱۰ جلسه تحکیم بنیان خانواده(درسهایی از رساله حقوقی امام سجاد(ع))

برگزاری ۱۰ جلسه تحکیم بنیان خانواده(سبک زندگی و سیره اخلاقی حضرت زهرا(س))

اعزام مبلغ در ایام فاطمیه

برگزاری گفتمان دینی آسیب های اجتماعی

تشکیل هیئات مذهبی
حمایت از هیئت مذهبی
اعزام مبلغ در ایام فاطمیه

* برگزاری گفتمان دینی دین و زندگی

*تشکیل هیئات مذهبی

* حمایت از هیئت مذهبی
برگزاری گفتمان دینی آسیب های اجتماعی
برگزاری ۵۰ جلسه تحکیم بنیان خانواده(سبک زندگی و سیره اخلاقی حضرت زهرا(س))

* برگزاری ۵۰ جلسه تحکیم بنیان خانواده(درسهایی از رساله حقوقی امام سجاد(ع))

* برگزاری ۴۰ جلسه تحکیم بنیان خانواده(طرح عفاف گرایی)

* برگزاری ۶ جلسه تحکیم بنیان خانواده(مدیریت بلوغ فرزندان)

* اعزام مبلغ در ایام فاطمیه

* برگزاری گفتمان دینی سواد رسانه ای

* ایجاد هسته فرهنگی

*تشکیل هیئات مذهبی

*تشکیل کانون فرهنگی تبلیغی

* حمایت از هیئت مذهبی
برگزاری ۲۰ جلسه تحکیم بنیان خانواده(سبک زندگی و سیره اخلاقی حضرت زهرا(س))

* برگزاری ۲۰ جلسه تحکیم بنیان خانواده(درسهایی از رساله حقوقی امام سجاد(ع))

* برگزاری گفتمان دینی آسیب های اجتماعی

* حمایت از هیئت مذهبی

* تشکیل هیئات مذهبی

* اعزام مبلغ(کاهش آسیب های اجتماعی)برگزاری گفتمان دینی دین و زندگی

* برگزاری گفتمان دینی آسیب های اجتماعی

*تشکیل هیئات مذهبی

* حمایت از هیئت مذهبی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد