به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان، حجاب و عفاف واژه ای بسیار زیبا و دلنشینی است که معانی و تعاریف زیادی را در خود دارد، حجاب ریشه در حجب و حیا دارد و در جامعه ای که حضرت زهرا و حضرت زینب (س) الگوی زنان است باید فرهنگ حجاب و عفاف به دقت اجرا شود.
حجاب زینت و زیبایی زن بوده و به هیچ وجه محدودیت نیست بلکه حجاب ابزاری برای حضور مصون در جامعه و مشارکت در فعالیت های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی است. شاید بنا بر پیش فرض های غلط برخی ها عقیده داشته باشند که حجاب مانع توسعه و ترقی است ولی به عینه ثابت شده است که این طور نیست و زنان بسیاری با حجاب و پوششی که دارند توانسته اند در سطح ملی و بین اللملی موفق ظاهر شده و برای کشور سر آمد باشند.
حجاب، درجامعه ایرانی مسئله ای فطری است که از دیرباز در فرهنگ ملی و باستانی ما وجود داشته است و همین نوع پوشش توجه غربی ها را جلب کرده است، گزارش های زیادی از نوع پوشش زنان در سفرنامه های مستشرقین وجود دارد که حاکی از توجه مردم ایران به نوع پوشش خاص خود بوده است.
مهم ترین عامل پیدایش و اجرای کشف حجاب، سفر رضاشاه به ترکیه در ۱۲ خرداد ۱۳۱۳ بود و شاه ایران در سفر چند روزه خود، از مناطق گوناگونی بازدید کرد. نوع لباس و شیوه فعالیت زنان در جامعه و شیوه تعلیم و تربیت دختران، نظر او را جلب کرد و بعد از سفر ترکیه فعالیت گسترده ای برای پیاده سازی کشف حجاب در کشور برنامه ریزی شد. محمود جم مجری طرح کشف حجاب‏ در دوره رضا خان بود و سرانجام امر صادر شد که از اول فروردین ۱۳۱۴ مردها کلاه فرنگی (لگنی) برسر بگذارند و زنها چادر را ترک کنند.
کلاه اجنبی ملیت را در معرض تهاجم قرار داد و برداشتن چادر عفت را،اما به صورت رسمی در ۱۷ دی سال ۱۳۱۴ طی جشن فارغ‌التحصیلی دختران بی‌حجاب در دانشسرای مقدماتی، رضا خان پهلوی، رسماً کشف حجاب را اعلام کرد.از این زمان بود که حجاب ممنوع اعلام شد کسبه از فروش اجناس به زنان با حجاب منع شدند و زنان با حجاب حق ورود به خیابانها و یا سوار شدن به وسایل نقلیه را نداشتند.
اعتراضات علما و روحانیون و مخالفت های گسترده‌ مردمی را نیز در سراسر کشور و در شهرهایی نظیر قم، اصفهان و شیراز در پی داشت که مهم‌ترین نمونه آن قیام بزرگ مسجد گوهر شاد مشهد بود.
علت بیشتر طلاق هایی که در جامعه ما رخ می دهد ریشه در بد حجابی دارد
حال امروز بعد از چند دهه وقتی وارد فروشگاه های لباس می شوی کمتر لباسهای مناسب و متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی می یابی و اغلب با لباس هایی مواجه می شوی که کمترین رنگ و بو را از فرهنگ داخلی دارند. سوال اینجاست که متولی این نوع فروش لباسها کیست، چرا فرهنگ اسلامی ما به سمت فرهنگ غربی سوق پیدا کرده است، چرا جوانان ما بی حجابی را فرهنگ به روز می دانند، چرا فرهنگ حجاب و عفاف ما در جامعه غریب شده است و هزاران سوال دیگر، علت چیست، چاره کار کجاست و متولی کیست.
براساس گزارش‌ها مراجع رسمی علت بیشتر طلاق هایی که در جامعه ما رخ می دهد ریشه در بی عفتی و بد حجابی دارد.
در این زمینه یک بانوی زنجانی در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: چند ماهی است که با شوهرم اختلاف پیدا کرده ام و تنها مشکل ما این است که شوهرم به قول خودش زن به روز می خواهد و برای این منظور باید پوششی همانند زنان ماهواره ای داشته باشی.
خانم م.ا می‌گوید: متاسفانه برخی از آقایان پوشش غربی و بدحجابی را به‌عنوان یک اصل برای زندگی خود می دانند و این امر باعث شده همواره مشکلات زیادی برای خانواده ها پیش بیاید.
یک بانوی فرهیخته زنجانی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر حجاب و عفاف را تضمین کننده امنیت جامعه عنوان کرد و افزود: حجاب و عفاف در جامعه زن را از هرگونه آسیب مصون نگه می‌دارد و حجاب به زن حرمت می‌بخشد.
زهرا علمی فر افزود: بدحجابی مشکلی مهم در جامعه اسلامی است و اگر حجاب و عفاف در جامعه تقویت شود، الگوهای غربی وارد کشور نمی‌شود و به بی‌حجابی هم به‌عنوان فرهنگ وارداتی در جامعه گسترش پیدا نمی‌کند.
وی تصریح کرد: رعایت عفاف و حجاب تضمین کننده سلامت جامعه است در راستای تقویت این امر مهم فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه تعمیق شود.
بانوی فرهیخته زنجان به تهاجم فرهنگی دشمن در حوزه حجاب و عفاف اشاره کرد و افزود: در طول تاریخ، دشمنان اسلام همواره اعتقادات و باورها و ارزش‌های دینی مسلمانان را نشانه گرفته‌اند و کشف حجاب در دوران رضاخان و طرح مسائل فمنیستی در جامعه امروز ایران از برنامه‌های شوم دشمنان است و متأسفانه امروز بی بندو باری و بی‌حجابی جامعه را در سیطره خود گرفته و در این میان خانواده مهم‌ترین رکن ترویج فرهنگ عفاف و حجاب است.
بانوی فرهیخته زنجانی افزود: وضعیت حجاب و عفاف استان نسبت به استان‌های دیگر مطلوب است ولی باید این مهم در استان بیشتر موردتوجه قرار گیرد.
ناهنجاری های بی حجابی ریشه فرهنگی دارد
علمی فر افزود: ناهنجاری‌های بی‌حجابی ریشه فرهنگی دارد و در این میان مادر خانواده بهترین نقش را در ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در خانواده دارد، چراکه شخصیت فرزندان از خانواده شکل می‌گیرد.
علمی فر بیان کرد: حجاب و عفاف مختص زنان نیست و باید مردان هم پوشش مناسبی داشته باشند.
حجاب به زن حرمت و عزت نفس می دهد
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان زنجان در این زمینه به مهر می‌گوید: حجاب احترام و عزت نفس به زن می دهد و باید زنان پاکدامنی خود را با حجاب و عفاف فراهم کنند.
حجت‌الاسلام مسعود صفی یاری به پوششی که در جامعه وجود دارد اشاره کرده و افزود: سازمان تبلیغات اسلامی در حوزه فرهنگ سازی، جریان سازی، آسیب های اجتماعی و اولویت حجاب و عفاف اقداماتی را در دستور کار قرار داده و بحث پوشش یک مقوله مسجل و روشنی است و اگر از هر زاویه ای از جمله دینی، شرعی، روان شناسی و فردی به مسئله حجاب و عفاف نگریسته ترویج حجاب و عفاف یک امر تیمی است و باید سایر دستگاه های مسئول و فرهنگی با مهندسی، اهداف و جهت گیری های واحد در این زمینه ورود پیدا کنند و گام های مؤثری را بردارندشود، ضرورت آن روشن و شفافی است.
وی به گستردگی تهاجم فرهنگی به کشورمان اشاره کرد و گفت: در بحث حجاب و عفاف باید در زمینه های آفندی و پدافندی کار کنیم و کار تک بعدی در بحث حجاب و عفاف جواب نمی دهد.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان زنجان گفت: امر حجاب و عفاف یک امر تیمی و دسته جمعی است و باید سایر دستگاه های مسئول و فرهنگی با نقشه های مهندسی، اهداف و جهت گیری های واحد در این زمینه ورود پیدا کنند و گام های مؤثری را بردارند تا با همکاری یکدیگر نتیجه بگیریم.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان زنجان همچنین گفت: یکی از توصیه های دینی این است که باید بین انسان و خدا شئون اسلامی رعایت شود و رعایت شئون مختص زنان و مردان است.
حجاب امنیت و مصون سازی جامعه را به دنبال دارد
حجت‌الاسلام فیروز علی خسروی نیز در این زمینه گفت: حجاب و عفاف درمصون سازی جامعه موثر است و حجاب و عفاف باعث آرامش و زیبا سازی بانوان در جامعه می‌شود.
وی در عین حال گفت: بحث حجاب و عفاف نباید در یک روز و تنها برای بانوان باشد بلکه برای مردان هم در بحث حجاب و عفاف باید حد و مرزی قایل شد.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان زنجان تاکید کرد: اگر بحث حجاب وعفاف تخصصی و ساده سازی نشود مردم منافع آن را لمس نکرده و به فواید آن پی نخواهند برد و حجاب و عفاف همانند مسکنی است که به فرد امنیت خاطر و مصون سازی می بخشد چرا که زن با حجاب و عفاف در جامعه امنیت خاطر خود را تامین می‌کند.
وی تصریح کرد: آموزش و الگو سازی در بحث ترویج فرهنگ حجاب و عفاف موثر است و در طول سال بحث حجاب و عفاف به صورت مستقیم و با آموزش ها به طور مستقیم وغیرمستقیم و با استفاده از الگوهای موفق جامعه و تاریخ اسلام و استفاده از اساتید مجرب و بانوان دیندار می توان در بحث تعمیق فرهنگ حجاب و عفاف موثر عمل کرد.
خسروی به وضعیت حجاب و عفاف در زنجان اشاره کرد و گفت: وضعیت حجاب و عفاف در زنجان مطلوب نیست و لی نسبت به استانها و شهرهای دیگر وضعیت بدی ندارد.
حجاب در زنجان خوب نیست
وی تصریح کرد: زنجان شهر شور و شعور حسینی است و از همین رو باید فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه به خوبی تقویت شود.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان زنجان افزود: زنانی که با پوشش بد وارد جامعه می شوند مثل کالایی هستند که در معرض جامعه هستند و باید منتظر آسیب باشند زیرا امروزه بیشترمعضلات اجتماعی نشات گرفته از بی حجابی است.
خسروی ابراز کرد: حضور زن با پوشش مناسب در جامعه باعث تقویت ارزش او در اجتماع می‌شود و کرامت یک زن در حجاب است و حجاب تنها مختص زن نیست و مرد هم باید پوشش مناسب و در عرف جامعه به تن کند بی حجابی برای مرد و زن خوب نیست و جامعه را دچار تزلزل و آسیب می‌کند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز بیان کرد: حجاب ریشه در فرهنگ اسلامی و دینی ما دارد وباید دستگاههای فرهنگی نسبت به ترویج فرهنگ حجاب و عفاف مدیریت لازم را داشته باشند.
حجاب ریشه در فرهنگ اسلامی و دینی ما دارد وباید دستگاههای فرهنگی نسبت به ترویج فرهنگ حجاب و عفاف مدیریت لازم را داشته باشندناصر مقدم با اعلام اینکه جشنواره مد و لباس در زنجان برگزار می‌شود، ابراز کرد: جشنواره در هفته حجاب و عفاف از ۲۱ تا ۲۷ تیرماه برگزار می‌شود و این جشنواره به منظور تحقق بخشیدن به منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص تبیین و تقویت سبک اسلامی و ایرانی و فرهنگ حجاب و عفاف برگزار می‌شود.
وی یاد آورشد: حجاب مقوله ای زود گذر و مختص زمان نیست و باید در تمام برهه ها به بحث حجاب توجه شود چرا که تحقق این امر مهم در جامعه باعث رشد و تعالی جامعه در همه حوزه ها می‌شود.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان نیز به روز حجاب و عفاف اشاره کرد و گفت: انگلیس در چهار منطقه جهان همچون ایران ترکیه، افغانستان، پاکستان خواستار اجرای طرح بی حجابی بود که هدف از این طرح اسلام زادیی بود.
حجاب ارزش است
حجت‌الاسلام علی خاتمی افزود: حجاب آثار فراوانی را درجامعه دارد و حجاب ارزش است همه باید در حفظ و اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه تلاش کنند و باید دستگاههای اجرایی نسبت به تقویت فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه برنامه ریزی کنند.
آذر داداشی هم در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: هر جا که تمدنی خود را نمایان ساخته به بحث حجاب و عفاف ارزش داده و آن ملت سربلند بوده و پیشرفت های خوبی را داشته ولی در تمدنی که این بحث جایی نداشته آن تمدن به بیراهه رفته است.
فرزندان پاکدامن در دامن زنان پاکدامن تربیت می‌شود
مسئول امور بانوان فرهیخته اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان گفت: فرزندان پاکدامن با تقوا در دامن مادران پاکدامن و عفیف به جامعه تحویل داده می شوند، بنابراین مادران باید نسبت به تربیت فرزندان خود تلاش کنند و اسلام همواره سلامت روحی و جسمی افراد را در نظر گرفته و افرادی که از حجاب و عفاف دوری کنند، متضرر می شوند.
داداشی افزود:حجاب مانع آلودگی اجتماع می‌شود و جامعه را از آسیب های اجتماعی مصون می سازد و حجاب مشکلات روحی و روانی را کاهش می دهد.
مسئول امور بانوان فرهیخته اداره کل تبلیغات اسلامی استان زنجان تصریح کرد: حجاب و عفاف گوهر نابی است که همه موظف به صیانت و حفاظت از آن هستند و از این منظر حجاب و عفاف باید خصیصه ای عمومی در جوامع انسانی تلقی شود و از همه ابزارها و برنامه های فرهنگی برای تعمیق آن استفاده کرد.
جامعه اسلامی زمانی توسعه و ترقی در همه حوزه ها دارد که حجاب این فرهنگ به خوبی تقویت شود و بانوان ما با حجاب خود می توانند در جوامع ملی و بین المللی زن بودن خود را نشان بدهند بنابراین حجاب این گوهر و در ناب باید از خانواده شکل بگیردو بعد وارد بطن جامعه شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد